نظر دکتر شکوهی عضو شورایعالی نظام پزشکی در باره تجمیع بیمه ها

استفاده از کارگران برای مخالفت با اجرای قانون
آیا تجمیع بیمه ها به ضرر کارگران تمام می شود؟
سلامت آنلاین- در حالی که سیاست های ابلاغی نظام سلامت و برنامه پنجم توسعه کشور به صراحت بر تجمیع بیمه های پایه درمانی تاکید دارد و از زمان تصویب قانون تجمیع بیمه ها نیز چند سال می گذرد این موضوع همچنان به عنوان سخت ترین مانع در برابر مهم ترین طرح اجتماعی دولت به شمار می رود.
تعدد صندوق های بیمه ای موجب شده که توان بیمه درمانی کشور چند تکه شود و تولیت نظام سلامت، تحت تاثیر تصمیمات متناقض بیمه های خرد و کلان باشد.
تجمیع بیمه های درمانی، شیوه ای علمی برای ارتقای سطح کیفی خدمت رسانی به بیماران است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز با جدیت اجرا شده است. در حالی که وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلامت، عزمش را جزم کرده تا ریشه این بی قانونی چندین ساله را بر اساس قانون مصوب ۵ سال قبل بخشکاند، اما مجموعه وزارت رفاه و بخصوص سازمان تامین اجتماعی، تجمیع بیمه ها را برنمی تابند و همچنان سرسختانه در مقابل اجرای این قانون بالادستی ایستاده اند.
در این میان، گاه و بیگاه برخی مخالفان تجمیع بیمه ها با تهییج کارگران، آنها را به اعتراض وامی دارند و حتی آنها را تحریک می کنند تا با برگزاری تجمع های قانونی و غیرقانونی، مخالفتشان را با تجمیع بیمه ها اعلام کنند. اقداماتی که درواقع با ماهیت زندگی کارگری فاصله معناداری دارد و بهانه جدیدی به دست سازمان های بیمه گر داده است تا این بار با اهرم کارگران، فضا را احساسی جلوه دهند و از اجرای قانون سرباز بزنند. این اعتراض ها در حالی صورت می گیرد که بر اساس اظهارات مسولان وزارت بهداشت ملکیت تامین اجتماعی بر بیمارستانهای خود پس از تجمیع نیز ادامه خواهد داشت.
حق بیمه هایی که به درمان نمی رسد
از منظر قانونی و با توجه به مقررات و آئین نامه های خود سازمان تامین اجتماعی، باید کسر ۹ درصد از حق بیمه پرداختی کارگران ( ۹ بیست و هفتم حق بیمه) یعنی معادل یک سوم حق بیمه به بخش درمان اختصاص پیدا کند، اما دکتر رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با سلامت آنلاین تاکید دارد: واقعیت این است که هرگز در طی سال های متوالی این کسر قانونی به بخش درمان بیمه شدگان اختصاص پیدا نکرده است.
به اعتقاد او، در طی این سال ها فقط کارگران ضرر کرده اند و سرشان بی کلاه مانده است. یعنی حق بیمه بابت درمان از حقوق آنها کسر شده است، اما در مقام عمل، آنطور که باید و شاید، این حق بیمه ها در بخش درمان هزینه نشده است.
این نماینده مجلس، راه حل کلی اختلاف نظرها در خصوص تجمیع بیمه ها را ورود قاطعانه دولت به این عرصه می داند و می گوید: تجمیع بیمه ها، یک قانون الزام آور برای دولت است که در اسناد بالادستی هم به آن اشاره شده است. هیات دولت برای رفع اختلاف نظرها در این حوزه، باید بخشنامه ها و آئین نامه های مرتبط با تجمیع بیمه ها را به همه سازمان های مربوطه ابلاغ کند تا یک گام بلند به سمت یک نظام سلامت کارآمد و پاسخگو برداریم.
همه باید تسلیم قانون باشیم
اگر قرار باشد با تصویب هر قانونی، یک گروه اجتماعی به اعتراض برخیزد، در آن صورت دیگر نقش مجلس شورای اسلامی به عنوان حافظان منافع مردم چیست؟ درواقع، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی گرد هم آمده اند تا تنش های سطح جامعه را در فضایی قانونی و در صحن مجلس، رفع و رجوع کنند.
دکتر مراد هاشم زهی، عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با سلامت آنلاین با بیان این مطلب خاطرنشان می کند: قانون، فصل الخطاب همه تنش هاست که باید همه تسلیم آن باشیم. الان شاهد هستیم که قانون برنامه پنجم توسعه هم تمام شد، ولی بیمه ها به سوی تجمیع بیمه های درمانی، گام جدی برنداشتند.
این نماینده مجلس حتی بر این باور است: اگر فرض کنیم که قانون تجمیع بیمه ها در نهایت به ضرر کارگران تمام می شود که اینطور نیست، باز هم این دیدگاه ما سبب نمی شود که جلوی قانون بایستیم و با اجرای آن مخالفت کنیم.
«عدالت در سلامت» ارمغانی است که از دیدگاه این نماینده مجلس با تجمیع بیمه ها محقق می شود و همه اقشار جامعه، بخصوص کارگران می توانند از میوه این تغییر بزرگ لذت ببرند.
ارائه خدمات شایسته تر به کارگران
از دیدگاه مخالفان تجمیع بیمه ها، خدماتی که طی سالیان متمادی برای بیمه شدگان تامین اجتماعی تدارک دیده شده، با تجمیع بیمه ها درمعرض استفاده عموم قرار خواهد گرفت و ممکن است به حوزه بهداشت ودرمان جامعه کارگری آسیب برسد.
دکتر فرجود شکوهی، عضو شورای عالی نظام پزشکی با این استدلال مخالف است و به سلامت آنلاین می گوید: نگاه کلان به تجمیع بیمه ها اینگونه نگرانی ها را رفع می کند. از آغاز تدوین و اجرای نظام بیمه درمانی، همواره آرزوی اقشار مختلف مردم این بوده است که روزی یکسان نگری و یکسان سازی بیمه های درمانی را شاهد باشند تا همه مردم بتوانند از سیستم واحد بیمه ای در این خصوص برخوردار باشند.
به قول او، اجرای این قانون در دوران گذار برای اولین بار در کشور با سختی هایی همراه خواهد بود که لازمه اش دقت نظر در حسن اجرا و صبوری در جهت تحقق اهداف و کسب منافع طرح است، اما ازآنجایی که مسلما در متن قانون به تفاوت های شغلی و سختی کار افراد بطور مشخص اشاره و از یکدیگر تفکیک شده است، تجمیع بیمه ها جای نگرانی ندارد.
از ویژگی های بارز تجمیع بیمه ها، ارائه خدمات درمانی برابر برای همه اقشارجامعه است که شکوهی به آن اشاره می کند؛ کاری که از نظر او می تواند نگرش عدالت گرایانه درحوزه درمان راپایه ریزی کند.
رییس کمیسیون نظارت و ارزشیابی سازمان نظام پزشکی کل کشور یادآوری می کند که تجمیع بیمه ها سبب می شود نقاط قوتی که هر یک از سیستم های بیمه ای کنونی در ارایه خدمات به اقشار مختلف بویژه طیف کم درآمد و کارگران داشته اند، در یک سیستم واحد، متمرکز و تجمیع شود و همین تمرکز نقاط مثبت، برآیندی بهتر و مفیدتر برای اقشار ضعیف و از جمله کارگران خواهد داشت.
بیمه ای کارآمدتر و هماهنگ در خدمت کارگران
«تجمیع بیمه ها، سیستم خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان را یکپارچه خواهد کرد و این یکپارچه سازی سبب پوشش بیمه ای هماهنگ تر و کارآمدتر برای طبقات مختلف از جمله کارگران خواهد شد. بخصوص در شرایطی که تفاوت در نوع بیمه عادی و تکمیلی افراد هم مشکلات و چالش هایی ایجاد کرده، تجمیع بیمه ها این مشکلات و تناقضات را کاهش می دهد.»
اینها دلایل دیگری است که به گفته شکوهی، تجمیع بیمه ها را به نفع کارگران خواهد کرد. حتی به عقیده او، تجمیع بیمه ها برای جامعه پزشکی و پیراپزشکی هم راحت تر است، زیرا سروکار داشتن با یک سیستم یکپارچه بیمه ای با یکسری قوانین مشخص، بهتر از مواجه شدن پزشک و پیراپزشک با چند سیستم بیمه ای است که هر کدامشان هم قوانین، مقررات، بیمه نویسی، بروکراسی، موانع اداری و مشکلات خاص خود را در پرداخت ها و تسویه حساب با جامعه پزشکی دارند. این مزیت برای گروه های خدمت رسان پزشکی، تاثیرش را روی کیفیت خدمت رسانی بهتر به بیماران و بویژه افراد کم درآمد نیز نشان خواهد داد.
اجرای صحیح قوانین بیمه ها درحوزه درمان، شاخص رشد و سلامت جسمی و روانی جامعه است، زیرا مدینه فاضله یک جامعه سالم در شرایطی است که به عقیده شکوهی، هیچ کارگر و شهروندی در آن جامعه، دغدغه تامین هزینه های درمان نداشته باشد.

http://www.salamatonline.ir/news/619/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%D8%AC%D9%85%DB%8C%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B6%D8%B1%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

۴۳۲۰۱۴۷۸۵۴۰۸۲۵۱۷۶۹۶۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *