ارتقای کیفی درمان از شاخص های طرح تحول سلامت

عضو کمیته فنی انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: یکی ازشاخص های طرح تحول سلامت ارتقای کیفی درمان است.

دکتر فرجود شکوهی عضو کمیته فنی انجمن فیزیوتراپی ایران در گفت و گو باخبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به این که طبق مصوبه WCPT(کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی) تا سال ۲۰۲۰ باید تمام کشورها مشمول طرح اجرائی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی شوند، بیان داشت: اکنون کشورهای جهان مانند آمریکا ،انگلستان، استرالیا و حتی نیجریه و لبنان در حال طی کردن این مسیر هستند بطوری که پاکستان از چند سال پیش علیرغم مقاومت های داخلی موفق به اجرائی شدن آن شده است تا از غافله علم بازنماند.
وی با بیان این که برای سهولت دسترسی آسان تر و فراگیرتر جهت ارتقا همکاران شاغل به دکترای حرفه ای فیزیوتراپی؛ طرح آنلاین و نیمه آنلاین تحصیل DPT درسطح جهانی محقق شده؛ افزود: این مهم در دنیای نوین ارتباطات که امکانات ارتباطی گسترده مرزها و محدودیتها را درنوردیده؛ پلی است برای تحقق هرچه سریعتر آرمان جهانی فیزیوتراپی و در واقع گامی بلند جهت ارائه بهینه خدمات درمانی فیزیوتراپی به مردم است.

به گفته وی گستره علوم فیزیوتراپی ازیک طرف وکثرت بیماران شمول فیزیوتراپی از طرف دیگر ضرورت تحقق جامع و جهانی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی DPT) (را ایجاب کرده است زیرا شرح وظایف و کوریکولوم آموزشی سطوح کارشناسی وکارشناسی ارشد که مربوط به دهه های پیشین است دیگر قادر به تامین دانش فراگیر مورد نیاز در امر درمان همه جانبه را دارا نیستند.
phd فیزیوتراپی به مقوله تحقیق و پژوهش می پردازد
عضو کمیته فنی انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به این که مقطع phd عمدتا” اختصاص به علوم پایه دارد، اظهار داشت: phd بیشتر در مقوله تحقیق، پژوهش و researching می گنجد  و کمتر کلینیکال و بالینی است لذا اکثر فارغ التحصیلان phd جذب مراکز آموزشی و پژوهشی و دانشگاهی می شوند چون دقیقا برای همین امر پرورش یافته اند.
شکوهی ادامه داد: در دکتری حرفه ای از ابتدا اساس کار بر مبنای کار بالینی استوار شده که برای بیمار و اثرات درمان وی کاربردی تر است.
وی با عنوان این که تحقق دکترای حرفه ای پایان کار نیست بلکه سر آغازی بر دانش افزایی و علم گرائی و تخصصی تر شدن این حرفه است؛ اذعان داشت: امروز در کشورهائی چون آمریکا پس از دکترای حرفه ای دوره های  رزیدنتی در شاخه های تخصصی آن آغاز می شود ، درست مثل رشته دندانپزشکی که یک دندانپزشک پس از فارغ التحصیلی جامعیت کار دندانپزشکی را داراست اما برای تخصص های خاص بایددوره های رزیدنتی آن را طی کند.
http://www.yjc.ir/fa/news/5575108/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *